''Anime Klub Rijeka'' 51000 Rijeka, Trg 128. brigade Hrvatske vojske 6- GKR ogranak Stribor

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+4
Byakislav
marta
Kakashi
filthy_victorian
8 posters

    Pojmovi vezani uz Japan

    filthy_victorian
    filthy_victorian


    Broj postova : 779
    Join date : 30.10.2010
    Age : 34
    Lokacija : Dark alley in the middle of 19th century London

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  filthy_victorian 20.11.10 13:25

    Puuuuno je takvih pojmova, i sigurno za mnoge od njih nismo nikada culi...
    To mogu biti i jednostavni pojmovi za koje vecina nas zna poput sakura, wakizashi, onigiri, bento box itd... Te nepoznatiji pojmovi na koje smo naisli u nekoj knjizi, na netu, u animeu i sl. Dakle, smisao ovog topica je da jedni druge nesto naucimo. Pravila: svaka osoba moze max.jedanput dnevno dati neki pojam i objasniti ga, tj.dati kratku definiciju ili opis, po mogucnosti na hrvatskom, te ubaciti slikicu. Bilo bi pozeljno natuknuti ako postoji referenca na neku knjigu ili internetsku stranicu da onaj koga zanima vise moze i sam taj pojam malo vise prouciti...

    Moj danasnji pojam je ronin.
    Ronin je samuraj bez svog mastera. On moze ostati bez njega bilo smrcu, svrgavanjem mastera ili ako je protjeran, tj.ako ga se master odrekne. Ako se radi o smrti, ronin moze posvetiti svoj zivot samo tome da osveti smrt svog mastera ako je on ubijen. Sa wikipedije sam saznala da se postojanje ronina odnosi na dugi period (feudalni period) od 1185. do 1868. Prema Kodeksu Samuraja koji se naziva Bushido Shoshinshu, samuraj treba pociniti ritualno samoubojstvo nakon gubitka svog mastera. Oni koji to nisu ucinili, bivali su osramoceni. Dakle, moglo bi se reci da je "ronin" gotovo pogrdan naziv za samuraja.

    Pojmovi vezani uz Japan Ronin%2034
    Kakashi
    Kakashi


    Broj postova : 164
    Join date : 01.11.2010
    Age : 30
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Kakashi 20.11.10 14:18

    Zanimljivo, stvarno interesantno.
    Evo ja sam našao stranicu na kojoj pišu mnoge zanimljivosti o Japanu pa molim vas da pročitate, neki primjeri:
    - Ako ne podrignete nakon jela vrijeđate kuharicu
    - Ako ne srćete dok jedete supu, od vas se smatra da vam se supa ne sviđa
    - Voće je super skupo (2 dolara za jabuku O.o)
    http://www.buzzle.com/articles/interesting-facts-about-japan.html
    filthy_victorian
    filthy_victorian


    Broj postova : 779
    Join date : 30.10.2010
    Age : 34
    Lokacija : Dark alley in the middle of 19th century London

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  filthy_victorian 20.11.10 14:25

    Kakashi je napisao/la:
    Evo ja sam našao stranicu na kojoj pišu mnoge zanimljivosti o Japanu pa molim vas da pročitate, neki primjeri:
    - Ako ne podrignete nakon jela vrijeđate kuharicu
    ??? hahahaha xD to je bio obicaj nekada ili to vrijedi i danas? Laughing malo mi je to cudno, jer sam citala o mnogim starim narodima poput grka, rimljana i sl.koji su imali taj obicaj...

    Hvala na linku, zanimljivo, bas cu prouciti sta ima...
    I na ovoj stranici mozete naci svasta o Japanu: http://japanese.about.com/od/japaneseculture/u/Japanese-Culture.htm
    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 20.11.10 16:34

    preporucila bih vam knjigu Japanski sex fetishi..
    lignje, bukkake i tako sve zanimljive stvari..

    http://www.profil.hr/knjiga/jegulje-grah-bukkake/6642/
    Kakashi
    Kakashi


    Broj postova : 164
    Join date : 01.11.2010
    Age : 30
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Kakashi 20.11.10 17:17

    oh bože dragi.
    Byakislav
    Byakislav


    Broj postova : 443
    Join date : 03.11.2010
    Age : 33
    Lokacija : Crikvenica

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Byakislav 20.11.10 17:22

    jegulje - grah - bukkake
    wtf?
    margo232
    margo232


    Broj postova : 291
    Join date : 15.11.2010
    Age : 31
    Lokacija : your closet

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  margo232 20.11.10 17:24

    marta je napisao/la:preporucila bih vam knjigu Japanski sex fetishi..
    lignje, bukkake i tako sve zanimljive stvari..

    http://www.profil.hr/knjiga/jegulje-grah-bukkake/6642/
    ja sam furry mi smo prakticki diplomirali takve stvari = x=
    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 20.11.10 20:45

    Byakislav je napisao/la:jegulje - grah - bukkake
    wtf?

    da zanimljivo je sto ne objasnjava nista o grahu.. xD
    filthy_victorian
    filthy_victorian


    Broj postova : 779
    Join date : 30.10.2010
    Age : 34
    Lokacija : Dark alley in the middle of 19th century London

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  filthy_victorian 21.11.10 11:31

    Zar bas svuda morate ici off topic? xD hahahha shu, shu, znate koji je topic za jegulje i slicna stvorenja... Razz I ne stavljajte SAMO linkove, za to takodjer postoji predvidjeni topic Wink

    Danasnji pojam: Sakura 桜
    Sakura je japanski naziv koji se odnosi na cvjetanje tresnje. Mnoge Istocno azijske zemlje su poznate po tome: Japan, Korea, Kina. Japan ima preko 200 vrsta stabala tresnje. Postoji nesto sto se zove "Hanami", a to je stoljecima star obicaj odrazavanja piknika ispod stabala tresnje u cvatu. Listici i cvjetovi tresnje su jestivi i u Japanu ih koriste kao sastojke za kuhanje. Very Happy

    Pojmovi vezani uz Japan Dsc01356
    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 23.11.10 13:47

    Kad netko kaze japan ja kazem MANEKI NEKO.
    Sigurno ste ju milijun puta vidjeli. To ja mačka s podignutom šapicom koja donosi sreću, novac i prosperitet, zato ju ljudi postavljaju na ulaze u ducane, domove.. Lijeva podignuta šapica privlači novac, a desna ga čuva. vjerojatno bi se trebalo onda imati po dvije mačke . Very Happy

    Pojmovi vezani uz Japan Manekinekoi


    p.s. cula sam da se u rijeci otvara japanski vrt, nadam se da ce biti pun sakuraaa I love you
    Jeanne
    Jeanne


    Broj postova : 350
    Join date : 17.11.2010
    Age : 35
    Lokacija : Zagreb

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Jeanne 25.11.10 1:15

    Kakashi
    Kakashi


    Broj postova : 164
    Join date : 01.11.2010
    Age : 30
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Kakashi 25.11.10 12:28

    Najbolji dosad članak je po meni bio i 1. o Roninima
    Thank you Dajana!
    Ajmo još još! Smile
    Jeanne
    Jeanne


    Broj postova : 350
    Join date : 17.11.2010
    Age : 35
    Lokacija : Zagreb

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Jeanne 26.11.10 10:16

    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 26.11.10 12:13


    napokon! napokon!!
    murakami je moja ljubav!
    nadam se da ce i film doci kod nas, barem u art kino. ili ili.. ako ne dolazim u zagreb mateja. hihihi.. xD

    murakamiiiiiii I love you I love you I love you I love you
    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 26.11.10 13:09

    Butoh ples.

    Butoh (舞踏) je zajednički naziv za različite aktivnosti i tehnike vezane za ples, performans, ili pokret inspiriran Ankoku-Butoh (暗黒舞踏) pokretima. To obično uključuje razigran i groteskni stil u ekstremnim ili apsurd sredinama, te se tradicionalno izvodi sa bijelom šminkom sa sporim ali kontroliranim pokretima, sa ili bez publike. Nema seta, a također može biti čisto konceptualni i bez pokreta uopće. Njegovi počeci su pridodane japanske plesne legende Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno.

    Meni je ovo nesto najumjetnickije sto sam vidjela u zadnje vrijeme.I love you I love you Ljepota pokreta i cistoca, bez ikakvih dodatnih farsi. Evo jedan link da sami prosudite:

    axy_neliel
    axy_neliel


    Broj postova : 160
    Join date : 08.12.2010
    Age : 37
    Lokacija : Rijeka / Labin

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  axy_neliel 29.12.10 15:00

    Ceremonija čaja (Sado, Cha-No-Yu)

    Pojmovi vezani uz Japan JapaneseTea Pojmovi vezani uz Japan Japanese-tea-ceremony
    Smisao čajne ceremonije duboko je ukorijenjen u Japanu i zen budizmu. Njena svrha je pročišćenje duha, pa duhovno značenje pripreme čaja nadilazi samo fizičko spravljanje napitka. Unutrašnji mir, gostoljubivost i prisnost među sudionicima najvažnije su karakteristike, a jednostavnost i elegancija postupka služe naglašavanju tih vrlina. Iako ceremoniju odlikuju stroga i detaljna pravila koja se na prvi pogled mogu učiniti krutima i pretjeranima, ona postoje baš iz razloga kako bi se postigla maksimalna učinkovitost i sklad pokreta.
    Tijekom ceremonije čaja razgovor je sveden na minimum, i u pravilu je vezan uz sam čaj. Domaćin pozdravlja svoje goste, a oni mu odzdravljaju. Gosti mogu udijeliti kompliment ili upitati kakvu pojedinost vezano uz odabir predmeta, zidnog natpisa, cvjetnog aranžmana. No čak i u takvim trenucima postoje unaprijed određena pravila razgovora, gotovo uvijek definirana konkretiziranim izrazima. Sveukupne geste tijekom ceremonije nazivaju se temae, a propisana su kako za domaćina tako i za goste.

    Pojmovi vezani uz Japan 540Pojmovi vezani uz Japan Tea-ceremony
    Glavni elementi temae su raspored, pročišćenje te smirenost duha. Pročišćenje duha i uma simbolizirano je ispiranjem šalice za čaj ili brisanjem grabilice i posude za čaj, a smirenost se postiže koncentracijom, prateći postupak ceremonije. Što se gostiju tiče, važno je obratiti pažnju na pijenje spravljenoga čaja. Ponuđena šalica uzima se desnom rukom, i polaže se na lijevi dlan. Prilikom podizanja šalice, domaćinu se upućuje lagani naklon u znak zahvalnosti i poštovanja. Nakon toga, šalicu desnom rukom okrećemo u smjeru kazaljke na satu, kako bi se strana šalice okrenuta gostu okrenula domaćinu – gesta koja predstavlja dijeljenje i poštovanje. Čaj se ispija u tri gutljaja, pri čemu je posljednji gutljaj najduži. Šalica se vraća na način da se dlanom desne ruke šalica ponovno okreće kako bi strana koja je prvotno bila okrenuta gostu ponovno bila okrenuta njemu.
    Čajna ceremonija podrazumijeva širok spektar raznih predmeta, no neki od važnijih su posude za čaj (chaire i natsume), šalica za čaj (chawan), grabilica za čaj (chashaku), bambusova metlica (chasen), tkanine chakin i fukusa za ritualno pročišćavanje predmeta i dr.

    Pojmovi vezani uz Japan Teaceremony

    Kratak rječnik čajne ceremonije

    **chabana: cvjetni aranžman koji se koristi za čajnu ceremoniju; za razliku od ikebane, chabana je jednostavnija i manje dotjerana verzija cvjetnog aranžmana

    **chaki: posude za čuvanje čaja; dijelimo ih na chaire (posuda za čuvanje ''koicha'' čaja) i natsume (posuda za ''usucha'' čaj)

    **chashitsu: čajana, prostorija za čajnu ceremoniju

    **haiken: razgledanje predmeta; u određenom trenutku, domaćin može pozvati goste da promotre predmete pripremljene za čajnu ceremoniju – to je trenutak kada gosti mogu udijeliti komentar na uređenje i/ili odabir predmeta

    **koicha: ''gusti čaj'', priprema se s većom količinom čajnoga praha, na način da se brzim pokretima metlice umuti u gust, pjenasti napitak

    **macha: čaj u prahu, koji se koristi za čajnu ceremoniju

    **sadō: ''put čaja'' japanski je naziv za čajnu ceremoniju; koristi se i izraz ''cha-no-yu'' što u doslovnom prijevodu znači ''vruća voda za čaj''

    **temae: opći pojam za običaje i pravila pripreme čaja tijekom čajne ceremonije

    **usucha: ''rijetki čaj'', priprema se i prije odlaska gostiju, kako bi se goste njegovim slabim okusom pripremilo za povratak
    Minka Ricochet
    Minka Ricochet


    Broj postova : 97
    Join date : 28.01.2011
    Age : 35
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Minka Ricochet 28.01.11 23:58

    @marta
    jegulje grah bukkake mi stoji na polici,oduševljena sam to knjižicom
    nakon što sam ju pročitala mnogo toga u vezi japana i animea mi je bilo puno jasnije
    http://artofmadmen.files.wordpress.com/2010/08/coopers-office-the-dream-of-the-fishermans-wife.jpg
    ova slika je visjela u uredu u seriji mad men

    btw. japanski vrt u Rijeci ?gdje točno? i bilo bi super imati bento piknik tamo
    filthy_victorian
    filthy_victorian


    Broj postova : 779
    Join date : 30.10.2010
    Age : 34
    Lokacija : Dark alley in the middle of 19th century London

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  filthy_victorian 29.01.11 19:27

    Minka Ricochet je napisao/la:@marta
    jegulje grah bukkake mi stoji na polici,oduševljena sam to knjižicom
    nakon što sam ju pročitala mnogo toga u vezi japana i animea mi je bilo puno jasnije
    http://artofmadmen.files.wordpress.com/2010/08/coopers-office-the-dream-of-the-fishermans-wife.jpg
    ova slika je visjela u uredu u seriji mad men

    btw. japanski vrt u Rijeci ?gdje točno? i bilo bi super imati bento piknik tamo

    slazem se! najbolje mjesto za bento piknik :O
    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 30.01.11 13:52

    filthy_victorian je napisao/la:
    Minka Ricochet je napisao/la:@marta
    jegulje grah bukkake mi stoji na polici,oduševljena sam to knjižicom
    nakon što sam ju pročitala mnogo toga u vezi japana i animea mi je bilo puno jasnije
    http://artofmadmen.files.wordpress.com/2010/08/coopers-office-the-dream-of-the-fishermans-wife.jpg
    ova slika je visjela u uredu u seriji mad men

    btw. japanski vrt u Rijeci ?gdje točno? i bilo bi super imati bento piknik tamo

    slazem se! najbolje mjesto za bento piknik :O

    Hokusai FTW! Napokon!!! Smile ahh. soulmate.. malo ljudi je zapravo i čulo za njega. ja sam oduševljena.

    http://www.dobrevijesti.info/kategorije-vijesti/svijet-oko-nas/3902-u-rijeci-se-gradi-prvi-japanski-vrt-na-balkanu

    Minka Ricochet
    Minka Ricochet


    Broj postova : 97
    Join date : 28.01.2011
    Age : 35
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Minka Ricochet 30.01.11 22:26

    Hokusai rules...najbolje sve zidove prekriti njegovim radovima i dignut mu spomenik u dnevnom boravku. Prekrasno nešto
    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 31.01.11 14:53

    Minka Ricochet je napisao/la:Hokusai rules...najbolje sve zidove prekriti njegovim radovima i dignut mu spomenik u dnevnom boravku. Prekrasno nešto

    Amen! XD
    sviđa mi se kako misliš. I love you I love you
    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 02.02.11 19:45

    "Breaking news, the female otaku (or fujoshi as they are sometimes called) market is getting bigger than the male otaku market! Housewives or not, fujoshi are a cultural phenomenon unto themselves. From Butler Cafes (like maid cafes) to cosplay nightclubs to yaoi doujinshi, its overwhelming. Here’s a two part documentary on Fujosji and Otome road, which is the equivalent of Akihabara."



    koji kafic. ja bi svog batleraaa.. I love you I love you I love you

    Minka Ricochet
    Minka Ricochet


    Broj postova : 97
    Join date : 28.01.2011
    Age : 35
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Minka Ricochet 02.02.11 20:04

    odlični linkovi!!Hvala I love you
    Butleri i B-lily rose kafe me podsjećaju na Ouran HIgh School Club
    Jeanne
    Jeanne


    Broj postova : 350
    Join date : 17.11.2010
    Age : 35
    Lokacija : Zagreb

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Jeanne 24.02.11 1:12

    marta
    marta


    Broj postova : 354
    Join date : 29.10.2010
    Age : 32
    Lokacija : Rijeka

    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  marta 24.02.11 15:13


    ma svaka čast ovom glumcu. zvijezda! ^___^

    Sponsored content


    Pojmovi vezani uz Japan Empty Re: Pojmovi vezani uz Japan

    Postaj  Sponsored content


      Sada je: 13.05.24 3:22.